8 vitamin és ásványi anyag, amelyre szüksége van szervezetednek az egészséges immunrendszerhez
Immunrendszerünk rendkívül fontos szerepet tölt be egészségünk megőrzésében, ezért fontos róla gondoskodnunk is. Az étkezések során bevitt tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok segítenek formában tartani azt, hogy meg tudjon küzdeni a méreganyagokkal, fertőzésekkel – és megőrizhesse egészségünket, amely a legnagyobb kincs életünkben!
Az erős immunrendszerért felelős vitaminok és ásványi anyagok a megfelelő táplálkozással, a változatos ételek, gyümölcsök és zöldségek rendszeres fogyasztásával is bevihetőek szervezetünkbe, sajnos azonban a gyakorlat mást mutat. Napjainkban a legtöbb ember egyik helyről a másikra rohan, és a kiegyensúlyozott táplálkozásra a legkevésbé sincs idő – vagy éppen lehetőség. Bár minden esetben hangsúlyozzuk ennek fontosságát, a különböző immunerősítő vitaminokkal, étrendkiegészítő kapszulákkal sokat tehetünk egészségünkért! Nézzük, melyik a legfontosabb 8 vitamin szervezetünk számára, amelynek bevitelére mindenképp érdemes figyelmet fordítani – akár táplálkozással, akár étrendkiegészítőkkel.
C-Vitamin – vitamin, ami segít a fertőzések leküzdésében
A C-Vitamin talán az egyik legszélesebb körben ismert vitamin, amelynek fontosságát tán taglalnunk sem kell. A C-Vitamin leginkább a különböző fertőzések leküzdésében, a gyógyulás folyamatának gyorsításában segíti immunrendszerünket.
A legtöbb komplex étrendkiegészítő tartalmazza ezt a vitamint amellett, hogy budaörsi patikánkban akár önmagában is elérhető, de jó forrásnak bizonyulnak a különböző citrusfélék, citrom, narancs, graperuit is, valamint kiváló C-Vitamin forrás a spenót, a paprika, az eper és a kelbimbó fogyasztása is.
E-Vitamin: antioxidáns, amely segít a fertőzéseken való felülkerekedésben
Az E-Vitamin a C-Vitaminhoz hasonlóan a betegségek leküzdésében segíti immunrendszerünket, hiszen fontos antioxidánsként tartjuk számon. Az E-Vitamin bevitelt növelhetjük ha magas zsírtartalmú növényi ételeket fogyasztunk, például magvakat (mandulát, diót, mogyorót).
A-Vitamin – immunerősítő vitamin
A különböző állati eredetű élelmiszerek, halak, húsok és tejtermékek rendkívül magas szinten tartalmaznak A-Vitamint, amely szintén az immunrendszer erősítéséért felel. A zöldségimádóknak sem kell azonban kétségbe esniük, hiszen a sárgarépa, az édesburgonya és a különböző leveles zöldségek is magas A-Vitamin tartalommal rendelkeznek!
D-Vitamin – a nap vitaminja
A D-Vitamin az egyik legfontosabb és legerősebb tápanyag, amelyet immunrendszerünk támogatására szedhetünk. Bevitelében a napsütésnek fontos szerepe van, de tápanyagként élelmiszerekből is hozzá juthatunk, például halfélék fogyasztásával (lazac, tonhal, makréla), vagy D-vitaminnal dúsított készítmények fogyasztásával. A D-Vitamin megfelelő arányú bevitele jóval nehezebb, mint a többi vitaminé – amennyiben arra gyanakodsz, hogy kevés D-Vitamin jut a szervezetedbe, mindenképp érdemes kezelőorvosoddal, gyógyszerészeddel konzultálni a kiegészítésről!
Folsav – a boldogság vitaminja
A boldogság vitaminjaként is ismert folsav nem csak testi egészségünkben, de lelki épségünkben is fontos szerepet játszik – ugyanis a depresszió kialakulásának esélyét is csökkenti. A folsav pótlása különösen fontos várandós kismamák számára, és olyan ételekkel vehetjük fel mint a bab, a lencse vagy a leveles zöldségek, de kiváló forrás az avokádó is.
Vas – a vér „vitaminja”
Vérünk oxigént szállít sejtjeinkhez, amelyet a vas segít elő szervezetünkben. A vashiány gyengeséghez, sápadt bőrhöz és megannyi panaszhoz vezethet, ezért fontos szinten tartanunk ezt az anyagot is! Testünk az állati eredetű vas feldolgozását könnyebben képes véghez vinni, ezért a vöröshúsok, a csirke, a kagyló és a szardínia fogyasztása is ajánlott.
Szelén – kevésbé ismert, ám annál fontosabb ásványi anyag
A szelén talán kevésbé elterjedt mint a fentebbi vitaminok és ásványi anyagok a köztudatban, pedig rendkívül fontos szerepet játszik a fertőzések megelőzésében. Az állati eredetű élelmiszerek bizonyulnak a legjobb szelén forrásnak, ezért a máj és a húsok fogyasztása, a túró és a tengeri herkentyűk rendszeres beillesztése a táplálkozásba is fontos.
Cink
A cink az új sejtek előállításában játszik fontos szerepet, és így egészségünk megőrzésében, az esetleges betegségek leküzdésében is. Első sorban állati eredetű élelmiszerekből juthatunk hozzá, mint a különböző kagylók, joghurtok, sovány húsok és baromfi húsok.
Ha úgy véled, nincs alkalmad vagy energiád a kiegyensúlyozott, táplálékban és vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálkozásra, kérd patikusaink segítségét a számodra megfelelő vitamin vagy étrendkiegészítő készítmény kiválasztásában!