A tudatos napozás legfontosabb alapszabályai: barnulás és egészségvédelem
Ahogy beköszönt a nyár és a jó idő, mindannyian vágyunk a szabadba. Töltekeznénk D-Vitaminnal, a nap vitaminjával, élveznénk a forró sugarakat, és persze, nem ártana egy kis színt is szerezni a téli sötétségben kifakult bőrünknek. A bronzbarna bőr még mindig nagy divat – de tudod, mi az ami még divatosabb? Naná, hogy az egészséged! Őrizd meg azt napozás közben is, ismerd meg a tudatos napozás legfontosabb alapszabályait bőröd egészségének megőrzése érdekében! v
A napozás ártalmai – avagy miért kell óvatosan bánni a napozással?
Mindannyian szembesültünk már a nap által okozz leégés kellemetlen tünetegyüttesével: vörös, fájdalmas és viszkető bőr, esetenként kellemetlen kiütések, majd a bőrfelület lehámlása is megjelenhet a túlzott napozást követően a szabad testfelületen. Kellemetlen, de gyorsan múló állapot ez – azonban a háttérben sokkal több minden történik testeddel, mint amennyi látszik. A túlzott napozás, a gyakori leégés bőrödön hosszú távú károsodást is okozhat! A bőr kiszáradása, öregedése, pigmentfoltok megjelenése, sőt, akár a bőrrák kialakulásának kockázata is nőhet a túlzásba vitt napozás kapcsán. Mivel előzheted meg?
Kerüld tudatosan a túlzott UV sugárzást
Elcsépelt dolognak tűnhet figyelmeztetni rá, hogy a „csúcsidőben”, nagyjából 11:00 – 16:00 óra között kerülni érdemes a tűző napon történő hosszú tartózkodást. Ugyan untig ismétli ezt minden médium amely foglalkozik egészségeddel, de nem hagyhatjuk ki mi sem a napozás alapszabályai közül – hiszen az egyik legfontosabb teendőd ezt betartani.
Nem csak magad, de gyermeked, kisbabád esetében is! A verőfényes napsütés ezekben az időszakokban a legerősebb, ilyenkor ugyanis rendkívül magas az UV sugárzás, amely hosszú távon visszafordíthatatlan károkat okoz kültakarónkon. Ezekben az órákban húzódj árnyékba, takard a bőrös egy jól szellőző, lehetőleg világos pólóval vagy inggel, és ha mégis szükségesnek látod hogy napra menj, bánj bőségesen a fényvédővel.
Használj magas faktorszámú fényvédőt!
Tudom, hogy a legtöbben gyorsan és szépen szeretnének barnulni, és az is igaz, hogy a magas faktorszámú fényvédő némileg lassítja ezt a folyamatot – azonban egészséged megőrzése érdekében sose feledkezz meg róla. És most figyelj: nem csak akkor, ha kifejezetten napozni indulsz! Bőröd idő előtti öregedése szempontjából az egyik legmeghatározóbb tényező, hogy csökkentsük a napfény által okozott ártalmakat, ezért azon testfelületeid amelyek takarás nélkül maradnak a napsütésben, kezeld bőrtípusodnak megfelelő fényvédővel rendszeresen.
Mit jelentenek a faktorszámok?
Érdemes tisztában lenni vele, ha fényvédelmet választasz, hogy mit jelentenek pontosan a számok. A fényvédő készítményeken SPF jelölést találsz, amely a Sun Protection Factor (fényvédő faktor) kifejezés rövidítése, és az alábbi mértékben védenek a nap káros hatásaitól:
- SPF 20 – az UV sugárzás 95%-ától kímél meg
- SPF 30 – 97%-os védelmet nyújt
- SPF 50 – 98%-os védelmet nyújt
Amennyiben még nem találtad meg a számodra tökéletes fényvédőt, patikánkban szívesen segítünk ennek kiválasztásában. Látogass el hozzánk Budaörsre, a Budapesti út 105. szám alatt minden nap szeretettel várunk!
Fényvédelem a nyaraláson kívül
A fentiekben már felhívtuk rá a figyelmed, de érdemesnek látjuk egy kicsit jobban kifejteni, hogy a fényvédelemről nem csak a strandon és nyaraláskor érdemes gondoskodni – hiszen ez az egyik leggyakoribb hiba, amit elkövetünk. Szinte természetes, hogy a strandszatyorba dobjuk a naptejet – de mi van egy ’hétköznapi’ napon, kiránduláskor, vagy csak szimpla városnézéskor?
Nos, főként arcod, dekoltázsod és kezed fényvédelméről ilyenkor is érdemes gondoskodni. Szakértők egyenesen azt ajánlják, hogy az arckezelési rutin részeként kezeljük a fényvédelmet akár az év minden napján!
Tudnivalók a fényvédő használatáról
A fényvédő készítményekről fontos tudni, hogy mint bármilyen kenőcs vagy krém, egy idő után eltűnik bőrünkről. Beszívódik, letörlődik vagy éppen a víz áztatja le – a lényeg az, hogy a fényvédelem megismétlése éppen olyan fontos, mint a megléte! Fürdés után mindig kezeld újra a bőrfelületet, de fürdőzés nélkül is érdemes néhány óránként újra kenni a sugárzásnak kitett bőrt a teljes védelem érdekében.
Napozás utáni teendők
Bár komolyan vesszük a fényvédelmet, azért a napozásról sem kell teljes egészében lemondani. Mértékkel és megfelelő feltételekkel élvezhetjük a napsütést – de nem csak akkor van dolgunk vele, mikor bekenjük a hátunkat. Napozás után is érdemes nyugtató hatású készítményekkel kezelni a bőrfelületet, valamint rendkívül fontos ilyenkor a szervezet antioxidánssal való feltöltése, és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.
Read more